Turbo Arızalarının Belirtileri

Turbo Arızalarının Belirtileri

Aracınızın turbo’nun bakım veya onarım işlemlerine ihtiyaç duyduğunu size bildirmesinin birkaç yolu vardır:

Turbo Arızalarının Belirtileri

Motor uyarı lambalarını kontrol edin

Çoğu modern araçta, bilgisayar diyagnostiği turbo hatalarını alır ve kontrol motoru ışığı yanar. Tabii ki, kontrol motoru ışığı sadece turbo arızasını kapsamıyor ve ne tür bir motor problemi olduğunu görmek için daha fazla kontrol yapmanız gerekecek.

Takviye göstergesi

Bazı turboşarjlı araçlar, turboyu ne kadar artırdığını bilmenizi sağlayan bir destek göstergesiyle donatılmıştır (istenirse aracınıza da takabilirsiniz). Takviye göstergesinin alıştığı kadar yükselmiyorsa, turbo’ nuzun tamir edilmesi için iyi bir şans vardır.

Güç kaybı

Turboşarjlı aracınızın normalden daha yavaş hızlandığını fark ederseniz veya bir zamanlar yapabileceği hızlara ulaşamıyorsa, bu durum turbo’nuzun arızalandığını gösterir.

Egzozun duman çıkarması

Turbo gövdesi çatlamışsa veya iç contalar patlamışsa, egzoz sisteminize yağ sızmaya başlayacaktır. Bu, yanmaya başladıkça, motorun rölanti durumundan hemen sonra arttığından daha belirgin hale gelecek olan belirgin bir mavi / gri duman üretir.

Gürültülü bir ses

Sık sık, bir turbo şarj, kompresör tekerleği hasar görürse, bir diş hekiminin matkabı veya polis sirenine benzer bir şekilde, yüksek ses seviyesinde yüksek ve gürültülü bir ses çıkarır. Bu gürültüyü aracınızın motorundan duymaya başlarsanız, Turbonuzu kontrol ettirin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir